Kluby Carioca vedú v storočí k prepúšťaniu trénerov

Tri z veľkej štvorky v Riu de Janeiro vedú zoznam klubov, ktoré v 21. storočí vylučovali trénerov. V rebríčku vedie Botafogo, ktorý je v súčasnosti v zostupovej zóne Serie B a hrozí mu tretí pokles v histórii. Od roku 2000 nastúpil na miesto trénera najmenej 34 trénerov.

Hneď za alvinegrom generála Severiana sú Flamengo a Vasco da Gama. Každý z nich v storočí zmenil technikov už 29-krát. Obaja sú na čele, keď sa prepúšťanie počíta len v poslednom desaťročí, keď Cruzmaltino 18-krát zmenil trénera a červený muž 17.

V roku 2020 mal iba Botafogo päť trénerov. Glorioso začínal rok s Albertom Valentim pri kormidle a skončil Eduardo Barroca, ktorý sa na túto pozíciu vrátil po krátkom pôsobení v poslednej dobe.

Režírovali tiež Botafoga v nedávno skončenom ročníku Paulo Autuori, Bruno Lazaroni a Ramon Diaz. Posledný menovaný ani nemal premiéru a nakoniec dostal výpoveď, pretože mal zdravotné ťažkosti a syna a asistenta nechal vo velení alvinegro. Nezodpovednosť a amaterizmus strašnej rady, ktorá prakticky pokazila akékoľvek plánovanie.

Neustále prepúšťanie trénerov má zvyčajne ako svoje najhoršie následky anarchiu z hľadiska organizácie a čo je horšie, hrozných výsledkov v súťažiach. Z 20 klubov, ktoré mali od roku 2003 viac ako päť trénerov v roku, skončilo 14 degradovaných na Seriu B, čo demonštrovalo, že výmena trénerov je škodlivejšia ako riešenie problémov tímu.

Nedávno tiež Vasco opäť zmenil trénera a prepustil Portugalca Ricarda Sého Pinta už po 15 zápasoch, ktoré mal na starosti káder. Na jeho miesto priviedol skúseného Vanderleia Luxemburga, ktorý po 12 rokoch pôstu viedol Palmeirasa vo víťaznom ťažení o titul São Paulo 2020.