Brňany zaháňajú strach. Keď niečo skazí, hlavu im tréner neodtrhne

Práve po jeho zlyhaní strelila Dukla v Brne víťazný gól, avšak bolo by nefér hádzať všetku vinu na jeho hlavu. Minulú sobotu prepadla celá Zbrojovka. “Video ukázalo herné nedostatky, ale hlavný problém bol v hlavách. Zľakli sme sa, hrozne sme sa báli. Nohy išli, ale hlava nie, “opisuje Jugas.

Hlavný brnenský úloha teda znie: nájsť odvahu. “Bez nej môžeme ťažko uspieť,” uvedomuje si tréner Václav Kotal, ktorého celok čaká už zajtra ďalšia ťažká skúška.V Českých Budějoviciach pôjde o súboj trinásteho sa štrnástym. “Pre nich je to dôležitý zápas, pre nás ešte dôležitejšie,” podotýka Jugas. “Bude to o sto percent ťažšie ako s Duklou, ale musíme hrať aktívne.”

Teda presne naopak ako proti Dukle, kedy to vyzeralo, že hráčom Zbrojovky robí problém aj jednoduchá prihrávka.

“Neboli sme spokojní hlavne s prácou tímu pri zakladaní postupných útokov. Hráči na to absolútne rezignovali, ako by sme to v Turecku vôbec nenacvičovala. Nezaložili kloudnou akciu, všetko riešili odkop. Mali strach, báli sa tvoriť, pritom Dukla nás nenapadol. Túto bojazlivosť musíme odstrániť, “velí Kotal.

Príčiny totálneho brnenského kolapsu zostávajú záhadou.Herný kemp v Turecku sa totiž vydaril. “Všetko nám nahrávalo do kariet, ale keď vleziete na ihrisko, nepočíta sa, čo bolo predtým. Rozhoduje sa v ten daný moment a my sme to nezvládli, hra bola strašná, “hovorí Jugas.

“Ani sami hráči nevedeli, prečo to tak bolo, pretože tomu nič nenasvedčovalo. Ale zapracovala psychika. Pod hrozbou zostupu sa báli niečo pokaziť, pritom im za to hlavu nikto neodtrhne, “oznamuje Kotal.

Zbrojovka verí, že sa jej prejav zdvihne po návrate chorého kapitána Pavla Zavadila. Ťažko súdiť, či chýbal viac ako tvorivý záložník, alebo ako líder. Isté je, že ho spoluhráči citeľne postrádali. “Potrebovali sme mentálne zdvihnúť, ale chýbal niekto, kto by to vzal na seba.Zároveň tam nebolo ani veľmi fotbalovosti, “oznamuje Jugas.

Jeho tím môže oživiť tiež francúzsky útočník Donneil Moukanza, ktorý vyliečil zlomenú čeľusť. “Počítam, že dôjde minimálne k trom zmenám v zostave. Hlavne v útočnej fáze, pretože proti Dukle sme poriadne nevystrelili na bránku, “informuje Kotal, ktorý sa však chystá tiež k rošády medzi tyčami, kde za Václava Hladkeho nejspíš naskočí Dušan Melichárek.

Najväčšia zmena sa však musí odohrať v hlavách hráčov. “Najjednoduchšie by bolo na Duklu zabudnúť, čo sa moc nedá.Ale pracovali sme na inom riešení chybných situácií, od trénerov zaznela konštruktívna kritika, “približuje Jugas.