Ako Mikolanda spláca osemmiliónovom dlh a chystá sa na kariéru trénera

Osem miliónov korún asi nikdy v živote nesplatí. Nedávno sa však Mikolanda s Žižkov dohodol na novom spôsobe splácania. Až z neho bude profesionálny kouč, bude druholigovému klubu odvádzať päť percent zo svojho platu.

“Keby som dostal hráčsku zmluvu v Reale Madrid, tak tých osem miliónov splatím hneď. Ale to už sa asi nestane, “usmial sa tridsaťročný bývalý mládežnícky reprezentant, ktorý už dnes nastupuje len v IA triede stredočeského kraja za SK Lhota.

V roku 2005 prestúpil do West Hamu United, hoci v skutočnosti išlo o akúsi ročné skúšku.V zmluve bolo, že ak o neho po roku londýnsky klub bude stáť, zaplatí za neho Viktórii Žižkov 190 000 libier.

Keby však záujem West Hamu pominul, Mikolanda sa mal v lete 2006 vrátiť na Žižkov, alebo sa vyplatiť zmluvnou pokutou 8 115 143 korún (to v tom čase zodpovedalo 190 000 librám).

“Zmluva mala zaručiť, aby nám Mikolanda v prípade neúspešnej misie vo West Hamu neutiekol inam,” vysvetľoval vtedy generálny manažér žižkovského klubu Jiří Rýva.

Mikolanda sa vo West Hamu nepresadil, hosťoval v kluboch nižších súťaží a po roku čoby voľný hráč zamieril do Mladej Boleslavi.Tým zmluvu porušil, vznikol mu dlh vyše osem miliónov a začali ťahanice ako na poli futbalovej asociácie, tak na občianskom súde.

Do hry však v tom čase vstúpili aj zdravotné trable – Mikolanda zastavili problémy s obličkami a dve mozgové mŕtvice. K futbalu sa vrátil až v roku 2010, kedy sa začal pripravovať na Žižkove a s klubom sa dohodol na splátkovom kalendári.

“Chce sa vrátiť do veľkého futbalu a zároveň nastúpil do funkcie trénera mládeže.Boleslav súhlasila, aby bol preregistrovaný na Žižkov bez finančných kompenzácií, “vysvetľoval majiteľ klubu Luděk Vinš.

Žižkov strhával Mikolanda 100 percent hráčskeho platu a nechával mu len mzdu mládežníckeho trénera, ktorá je však v Česku skôr symbolická.

Dodnes Mikolanda z dlhu zaplatil takmer pol milióna.

Tento rok v apríli však dosiahol novej dohody s žižkovským klubom. Pomohol mu k tomu právnik Vladimír Lein, ktorý pôvodnú zmluvu rozporoval. Obe strany, než aby sa dlhé roky ťahali po súdoch, sa spolu radšej dohodli mimosúdne.

“Najskôr sme rokovali na pôde futbalovej asociácie. Zástupcovia Viktorie Žižkov tvrdili, že sa chcú dohodnúť, ale dlho sa nikto neozýval.Potom sme sa stretli priamo s majiteľom Luďkom Vins, s ktorým sme sa dohodli, “opísal Lein.

Čo nová dohoda zahŕňa?

V prípade, že by Mikolanda ešte niekedy pôsobil ako profesionálny futbalista, tak by Žižkovu odvádzal päťdesiat percent platu. Z profesionálnej trénerskej zmluvy bude posielať päť percent mzdy. A to po dobu dvadsiatich rokov.

Čisto hypoteticky, keby Mikolanda ako tréner niekedy zarábal stotisíc korún mesačne, pošle Viktórii Žižkov každý rok šesťdesiat tisíc. To za dvadsať rokov robí 1,2 milióna korún.

Odchovanec pražského Motorletu a bývalý slavistov dokončuje štúdium trénerskej profilicence.Záverečné skúšky ho čakajú na konci januára 2015. Potom bude vyzerať nové trénerské výzvy.

Donedávna trénoval žižkovský dorast a okrem toho tiež pracuje v spoločnosti Sport Invest, ktorá zastupuje športovca.