Aaron Wainwright ide cestou od zablatenej Whitehead k poliam snov

Vysadili ho, keď mal 16. Newport County mu ponúkol štipendium, ale nechcel sa presťahovať zo školy Bassaleg. Namiesto toho sa rozhodol prijať ďalšie pozvanie od svojich kamarátov, ktorí ho požiadali, aby si s nimi zahral ragby dole v Whitehead.

Bolo to pred šiestimi rokmi. Naposledy, keď Wales hral vo vyraďovacích kolách majstrovstiev sveta, ktorá bola takmer štvorbodovou stratou s Springboks vo štvrťfinále v roku 2015, by sa mu, rovnako ako všetkým ostatným, zdalo nemožné hrať teraz za nich. V tom čase mali zadný rad Dan Lydiate, Sam Warburton a Taulupe Faletau, jedna z najlepších kombinácií, ktoré Wales dal dohromady, a to vtedy všetko v ich 20-tich rokoch, ale žiadny z nich sa nedostal do Japonska.Hovorí vám veľa o Wainwrightových daroch, ktoré si Wales bez nich zaobstaral, a ešte viac o daroch Warrena Gatlanda.

Gatland zavolal Wainwrighta v lete 2018. Wainwright mal hrať za Cardiff Metropolitná univerzita, kde študoval na hodine vedy o športe. Pripojil sa k študentovi XV, trénoval dve noci v týždni a zapadal do tímového behu medzi prednáškami.

Stredy strávil cválaním v Bucs Super Rugby a svoju sobotu „po kolená“ v blate „nechať sa zbiť veľkými mužmi“ na šampionáte WRU, dni voľna v „Glynneath, Narberth Bedlinog, na miesta, kam sa vám nechce“.

Všetko sa zmenilo v septembri 2017, v deň, keď v rámci svojich kurzov musel predviesť trénerskú ukážku.Dostal telefónny hovor, keď čakal na vstup, od hlavného trénera Dragons Bernarda Jackmana. Klub utrpel náhle zranenie a Bet365 potreboval ho na lavičke pre zápas s tímom Southern Kings v Pro 14.

Nešiel ďalej, ale urobil ho budúci týždeň, za posledných 10 minút 14-bodovej prehry v Cardiff Blues. “Bol to pre mňa obrovský krok,” hovorí. „Vtedy som si uvedomil, že to bude oveľa vážnejšie, ako som si myslel, že to bude.“

Wainwright v tejto sezóne nakoniec odohral 25 zápasov za Dragons. V lete po jeho skončení mu Gatland dal 30 minút na záver testu proti Argentíne v San Juane. V novembri absolvoval prvý štart proti Tongu a odvtedy figuruje v každom teste ako štartér alebo náhradník.Facebook Twitter Pinterest Wainwright má na svoje meno 17 medzinárodných stropov. Fotografie: Chris Fairweather / Huw Evans / REX / Shutterstock

Za dva roky prešiel Wainwright z prvého XV univerzity na pozíciu mužstva zápasu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Francúzsku. Keby ste mu vtedy povedali, že ako sa bude hrať jeho život, hovorí, že by sa zasmial.

Stále je veľa jeho priateľov. „S mnohými chlapcami som stále veľmi priateľský a nemôžu mi uveriť, ako ďaleko som sa dostal.“

Parta jeho starých univerzitných spoluhráčov ho chcela podporiť, ale ich študentské pôžičky nemohli pokryť letenky.Namiesto toho ich pôjde sledovať, len čo bude doma. „Nemôžem sa dočkať, až sa vrátim a budem sa pozerať, ako hrajú v stredu večer.“

Pretože je to všetko tak blízko, jeho väzby na komunitu sú dosť tesné. Stále veľa trénuje dole vo Whiteside a využíva poznatky, ktoré sa naučil na magisterskom štúdiu. Bol tam s nimi pracovať noc predtým, ako odletel do Japonska. “Mať tento vzťah je obrovské.” Podpora, ktorú mi tiež poskytujú, mi pomáha každý týždeň.

„Niektorí hráči prechádzajú systémom, v ktorom sú od malička umiestňovaní na akadémiu, a nemajú taký vzťah s klubom na miestnej úrovni.Mal som veľké šťastie, že môj miestny klub ma privítal oboma rukami a stále mám s nimi veľmi dobré vzťahy. “„ Vedeli sme, že by ich to ohúrilo “: Mako Vunipola o reakcii haka v Anglicku Prečítajte si viac

Znamená to, že má nohy na zemi, a to je jeden z dôvodov, prečo Warburton navrhol, aby sa z Wainwrighta stal dobrý kapitán. Gatland ho už presvedčil, aby sa ujal vedúcej úlohy, a vo štvrťfinále proti Francúzsku ste ho mohli vidieť štekať na spoluhráčov.

Niektoré z týchto úspechov sú prirodzeným talentom. Jeho otec bol tiež flanker pre Caerphilly a niektoré z nich s tým urobil; keď šiel na univerzitu, mal 80 kg, ale Draci chceli, aby sa hromadil, a tak sa v nasledujúcich 18 mesiacoch prepracoval až k 104 kg.

Ale viac z toho závisí od systému, ktorý vytvoril Gatland. .Existuje dôvod, že to dokázali tak ďaleko, aj keď stratili kľúčových hráčov zraneniami, a je to preto, lebo dokázali odhaliť potenciál hráča, akým je Wainwright, a dali mu všetko, čo potrebuje, aby mu ho pomohol naplniť.